ABD  yönetimi , İran'dan gaz ve  elektrik  ithal etmesi konusunda Irak'a  geçici  süreliğine  muafiyet  uygulanacağını açıkladı.

haber7
0

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus , alınan karara ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada ,  İran  Devrim Muhafızları Ordusu ile bağlantılı bazı birey ve kuruluşların  Irak  ın  elektrik  konusunda  İran  a bağımlı olmasından çıkar sağladığı belirtildi.

Irak a 30 günlük bir  muafiyet  uygulanacağı ifade edilen açıklamada , bu ülkeye  İran  dan  elektrik  ithalatıyla ilgili finansal işlemlerde bulunmasına izin verileceği kaydedildi. Açıklamada , "ABD nin bugün işleme koyduğu bu muafiyetin amacı ,  Irak  halkının acil enerji ihtiyaçlarını karşılamaktır." ifadesine yer verildi.

20 KİŞİ VE KURUM YAPTIRIM LİSTESİNE EKLENDİ

Irak ın egemenliğini ihlal ederek  Irak  ekonomisini ,  Irak  Devrim Muhafızları Ordusu na para aktarmak için kullandığı belirtilen 20 kişi ve kurumun yaptırım listesine eklendiği kaydedildi.

Açıklamada , söz konusu kişi ve kuruluşların  İran  Devrim Muhafızları Ordusu na bağlı Ketaib Hizbullah ve Asaib ehl el Hak gibi terör örgütlerine finansal destek sağladığı ve  Irak  hükümetinin enerji alanında verdiği bağımsızlaşma çabalarını baltalayan zararlı faaliyetlerde bulunduğu belirtildi.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =