Türkiye'nin  rüzgar  enerjisi santrallerinin kurulu gücü , geçen yılın sonunda 687 megavatlık santralin işletmeye alınmasıyla 8 bin 56 megavata ulaştı

haber7
0

Türkiye  Rüzgar Enerjisi  Birliğinin (TÜREB) 2019 yılına ilişkin "Rüzgar Enerjisi İstatistikleri Raporu" yayımlandı.

Buna göre , işletmedeki  Rüzgar Enerjisi  santrallerinin kurulu güç bakımından yüzde 38 ,5 i Ege , yüzde 34 ,7 si Marmara , yüzde 12 ,3 ü ise Akdeniz bölgelerinde bulunuyor.

Türkiye de geçen yıl il bazında rüzgar  enerjisinde  toplam kurulu kapasite sıralamasında 1549 megavat kurulu güçle İzmir ilk sırada yer alırken , bu ili 1363 megavat kurulu güçle Balıkesir ve 689 ,9 megavat kurulu güçle Manisa izledi.

Geçen yıl rüzgardan sağlanan elektrik oranı ortalaması da yüzde 7 ,42 olarak belirlendi.

Öte yandan ,  TÜREB  Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yıldırım , derneğin online düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada , rüzgar sektörünün çalışanları olarak bugüne kadar ülkenin birçok yerine 3 bin 285 türbin diktiklerine işaret etti. Yıldırım , "Sıfırdan başlanan sektörde , kurulu güç 10 yılda 10 kat arttı. Yıl sonu itibarıyla 198 santralde 8 bin 56 megavat kurulu güce imza attık. Rüzgar enerjisini bir memleket meselesi olarak ele aldık , işimizi daima bu hassasiyetle yaptık." değerlendirmesinde bulundu.

"KORONAVİRÜS MÜCBİR SEBEP KABUL EDİLMELİ"

Yıldırım , tüm dünyada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının sektörleri ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =