ABD  yönetimi , etanol yakıtı ve alkol üreticilerinin , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlamasıyla yoğun talep gören dezenfektanları üretmesine izin verdi.

haber7
0

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre ,  Türkiye  nin ardından  ABD  de Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında etanol üreticilerinin mevcut kapasitelerini  dezenfektan  üretiminde kullanmalarına ilişkin düzenlemeye gitti.  ABD  Hazine Bakanlığına bağlı Alkol ve Tütün Vergisi ve Ticaret Bürosu , 18 Mart ta Kovid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik el dezenfektanı üretimine ilişkin bir kamu rehberi yayımladı.

 

EK BİR İZİN GEREKMEYECEK

 

 

Bu kapsamda , distile alkol üretme izni bulunan ve etanol bazlı el dezenfektanı üretmek isteyen üreticilere bazı muafiyetler ve izinler sağlandı. Rehberde , etanol yakıtı ve distile alkol üreticilerinin ek bir izin almak zorunda kalmadan el dezenfektanı üretebileceği ya da bunların üretiminde kullanılan etanol tedariki sağlayabileceği ifade edildi. Söz konusu düzenlemenin 30 Haziran a kadar geçerli olduğu belirtilen rehberde , uygulamanın gerekmesi halinde uzatılabileceği kaydedildi.

TÜRKİYE BENZER BİR KARARI  ABD  DEN 5 GÜN ÖNCE ALDI

Türkiye de geçen haftalarda Kovid-19 salgınıyla yoğun talep gören dezenfektanların üretiminde ihtiyaç duyulan etanol kapasitesini kullanmaya yönelik benzer bir düzenlemeye  ABD  den 5 gün önce gitmişti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı , artan  dezenfektan  ve kolonya ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 8 =