Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ,  ABD   otomotiv  sektöründe fabrikaların ve bayilerin geçici olarak kapanmasına neden oldu. Faaliyetlere ortalama 2 haftalık bir ara verilen ülkenin  otomotiv  sekt&

haber7
0

Koronavirüs salgını sebebiyle üretimin durduğu ve bayilerin kapandığı  ABD   otomotiv  sektöründe , bilançonun ağır olduğu ortaya çıkıyor.

J.D. Power tarafından yapılan araştırmada , sektörün faaliyetlerine ara vermesinin ardında  ABD  de yeni araç satışlarının yüzde 80 kadar azaldığı aktarıldı. 

Araştırmada , ülkedeki sıfır kilometre araç satışlarının Mart ayının tamamın yüzde 40 a yakın azalacağı bilgisi de yer alıyor. 

J.D. Power Başkan Yardımcısı Tyson Jominy , "Fabrika ve bayi kapatma gibi önlemlerin , önümüzdeki günlerde etkisini daha çok hissettireceğini ve satışlarda yüzde 80 azalma yaratacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Analistler ,  ABD   otomotiv  sektöründe faaliyetlerin askıya alınma süresinin uzaması halinde , şirketlerin pazarlama bütçelerinde yüzde 75 e yakın kesintiler olabileceğini aktarıyor.

Öte yandan , bayilerin kapalı kalmasının  ABD  de online araç satışını gündeme getirebileceği de belirtiliyor.

Koronavirüs sebebiyle 2020 yılında küresel  otomotiv  pazarında yüzde 10 luk bir kayıp bekleniyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =