Sivas'ta kurulu Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayi AŞ'de (TÜDEMSAŞ)  üretilen  22 adet "Yeni Nesil  yük  Vagonu" Avusturya'ya doğru yola çıktı.

haber7
0

TÜDEMSAŞ ve GökRail in , çok uluslu  lojistik firması GATX ile 2019 yılında imzaladığı 150 adet 80 feetlik Sggrs tipi  konteyner taşıma vagonu üretilmesine dair protokol , gelen talep üzerine  güncellendi.

 

Böylece , GATX için üretilecek vagonların sayısı ek protokolle 400 e  çıkarıldı.

Teknik özellikleri bakımından yük taşımacılığında kolaylıklar sağlayan  vagonların ilk partisinin üretimi tamamlandı.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ın şubat ayı içinde  yaptığı açıklama ile gündeme gelen yük vagonlarından 22 si , Avusturya ya  ulaştırılmak üzere Kapıkule Tren İstasyonu na gönderildi.

Protokol kapsamında  TÜDEMSAŞ  ta 378 vagonun daha üretimi devam ediyor.

Dünyanın birçok bölgesinde vagon kiralama hizmeti veren , uluslararası  şirket GATX için üretilen 80 feetlik , mafsallı , Sggrs tipi yük vagonunun boyu  26 ,4 metre , darası ise 24 bin 700 kilogramı buluyor.

Benzerlerine göre daha hafif daralı bu vagon bir seferde , 4 adet 20  feetlik veya 2 adet 40 feetlik konteyner taşıyabiliyor. Tam dolu iken saatte  maksimum 100 kilometre hıza ulaşabilen vagonlar , boşken saatte 120 kilometreyle  yol alabiliyor.

ALMANYA , İNGİLTERE , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =