Türkiye'de koronavirüs tedbirleri çerçevesinde milyonlarca kişinin evden çıkmaması nedeniyle gıda , su ve enerji tüketiminde büyük artış yaşanıyor. Salgın nedeniyle küresel bir ekonomik durgu

haber7
0

Çin de ortaya çıkarak Avrupa merkezli bir salgına dönüşen koronavirüsle ilgili şüphesiz alınan en önemli tedbir  evde  kalmak ve gerekli olmadıkça dışarı çıkmamak oldu.

 

 

Okulların tatil edilmesi ve birçok iş yerinin kapanmasının ardından milyonlarca kişi evlerinde salgın tehlikesinin bitmesini beklemeye başladı.

Özellikle salgınla mücadele kapsamında , temizliğe daha fazla dikkat edilmesi ve insanların evlerde daha fazla zaman geçirmesi ile birlikte birçok ilde su , enerji ve gıda tüketiminde artış yaşandı.

 

 

Konuyla ilgili yenisafak.com un sorularını yanıtlayan Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül , koronavirüsle tedbirler çerçevesinde küresel ekonomide bir durgunluk yaşandığının altını çizerek , israf konusunda bu dönemde daha fazla tedbir alınması gerektiğini belirtiyor.

"SU ZENGİNİ BİR ÜLKE DEĞİLİZ"

Türkiye nin su ve enerji zengini bir ülke olmadığını vurgulayan Akgül , "Koronavirüsle mücadele kapsamında elbette hijyen tedbirlerine dikkat etmemiz gerekiyor ancak bunu yaparken su israf etmemeliyiz. 20 saniyede elimizi yıkarken , 2 litre su tüketiyoruz. Devlet Su İşleri nin yapmış olduğu değerlendirmelerde , gerekli tedbirler alınmazsa 2030 yılında su ile ilgili ciddi sorunlarla ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =