Koronavirüs salgını sonrasında iş yerlerinin kapanmasından ötürü  evde   bekleyen  çalışanların mağdur olmaması için geçici gelir desteği devreye alınırken , prim şartından ötürü destekten

haber7
0

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemler doğrultusunda çok sayıda şirket ve işletme kapılarını geçici bir süreliğine kapattı.

Kimi personelleri ile  evden çalışma  modeliyle faaliyetlerine devam ederken bu yöntem ile işlerini yürütemeyenler ise çalışanlarını ücretsiz olarak izne ayırdı. Hükümet ise , koronavirüsün ortaya çıkardığı mağduriyetleri bir nebze de azaltmak için çalışanlara yönelik kısa çalışma ödeneğini devreye aldı.

15 AYDAN AZ ÇALIŞANLAR PANİKTE

İşverenler tarafından yapılacak başvurular üzerinden son 3 yıl içerisinde 450 gün prim yatırılmış , aynı iş yerinde de 60 gün çalışmış tüm çalışanlara işletmelerinin  Koronavirüs   nedeniyle  faaliyetlerine ara verdiğinin tespit edilmesi halinde 3 ay süresince aylık minimum bin 752 TL den başlayan geçici gelir desteği sağlanacak.

Günlük ortalama brüt kazancın yüzde 60 ı olarak ödenecek kısa çalışma ödeneğinden prim şartından ötürü yararlanamayanlar için ise hukukçular 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 40. Maddesi ne vurgu yapıp ödenecek ücrete dikkat çekiyor.

KORONAVİRÜS KARŞI KONULMASI MÜMKÜN OLMAYAN OLAY

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 2017/1190 E. ve 2018/1259 K. numaralı kararında yer alan , "Mücbir sebep , sorumlu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =