Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu  yıl  için küresel büyüme tahminini  yüzde  2 ,6'dan  yüzde  eksi (-) 0.5'e çekti. Türkiye'de de

haber7
0

Moody’s , Kovid-19 salgınının küresel ekonomide benzeri görülmemiş bir şoka neden olacağı bildirdi.

 

 

Küresel büyüme tahminlerinde aşağı yönlü bir revizyon yapıldığın belirtildiği açıklamada , "Küresel ekonominin 2020 de yüzde 0.5 daralmasını , 2021 de yüzde 3.2 büyümesini bekliyoruz. Koronavirüs ortaya çıkmadan önce , geçen  yıl  kasımda , küresel ekonominin yüzde 2.6 büyüyeceğini tahmin ediyorduk" ifadesi kullanıldı.

ÇARPAN ETKİSİ OLACAK

 

 

Açıklamada , söz konusu tahminlerin Kovid-19 un dünya genelinde yayılmasıyla son günlerde ekonomik faaliyetlerde ciddi bir azalmayı yansıttığı aktarılarak , finans sektöründeki dalgalanmanın , büyük merkez bankaları ve hükümetlerden gelen hızlı politika hamlelerine rağmen , 2008 deki küresel finansal kriz döneminde görülen seviyelere ulaştığı kaydedildi.

Finansal piyasalardaki baskının reel ekonomideki derin kaygı ve belirsizliğin yansıması olduğuna işaret edilen açıklamada , ülkeler genelinde işletmelerin ve bireylerin gelir kayıplarının küresel ekonomide çarpan etkisine neden olacağı ifade edildi.

Açıklamda , gelecek aylarda ülkelerde işsizliğin artabileceği belirtilerek , toparlanma hızının iş ve işletmelerin gelir kayıplarının süresine bağlı olduğu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 4 =