İzlanda ve Japonya'da yürütülen iki  farklı  çalışma , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilen hastaların en az yüzde 40'ında hiçbir semptoma rastlanmadığını ortaya koydu.

haber7
0

Nüfusu 364 bin olan İzlanda da , sağlık yetkilileri ve "deCode Genetics" şirketince hafta başına kadar 10 bin 300 kişiye Kovid-19 testi yapıldı.

Ülkede test sonuçları pozitif çıkan 218 kişinin yarısında Kovid-19 un hiçbir belirtisinin görülmediği tespit edildi.

İzlandalı epidemiyolog Thorolfur Gudnason , BuzzFeed News e yaptığı açıklamada , "deCode Genetics ten alınan ilk sonuçlar , nüfusun küçük bir oranının virüse yakalandığını ve testleri pozitif çıkanların yarısının asemptomatik olduğunu gösteriyor." ifadesini kullandı.

Gudnason , testi pozitif çıkanların diğer yarısında da soğuk algınlığına benzer çok hafif semptomlara rastlandığını söyledi.

İzlanda da  yapılan  testle  farklı   virüs  örneklerinin genetik dizilimleri de incelendi. Buna göre , ülkede yeni tip koronavirüsün en az 40 mutasyonu bulunduğu gözlendi.

Japonya da da Diamond Princess gemisinde yeni tip  koronavirüs  tespit edilen yolculardan yüzde 80 inde ya hiçbir semptoma rastlanmadı ya da hafif belirtiler görüldü.

Thejapantimes ın haberine göre; Kovid-19 pozitif çıkan Diamond Princess yolcularından 104 ü ile yürütülen çalışmanın raporu , Tokyo daki Sivil Savunma Güçleri Merkez Hastanesince yayımlandı.

Rapora göre , hastaneye kaldırıldıklarında vakaların yüzde 80 inde hiç semptom görülmediği veya hafif semptomlara rastlandığı , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =