Şu ana kadar 6 bini aşan can kaybıyla dünyada en fazla koronavirüs ölümünün kayıtlara geçtiği ülke olan İtalya'nın "bir  numaralı  hastası" , yaklaşık bir ay sonra hastaneden  taburcu  edildi.

haber7
0

İtalya da salgından en ağır etkilenen bölge olan Lombardia da yaşayan  Mattia  nın ses kaydı , Lombardia bölge yönetimi tarafından yayımlandı.  Mattia  şunları söyledi:

"Bana 18 gün yoğun bakımda kaldığımı söylediler. Sonra ise bulaşıcı hastalıklar bölümünde tedavi edildim ve burada gerçek dünyayla ilk teması kurmaya başladım. Dünyanın en basit ama en güzel şeyini yapabilmeye , nefes alabilmeye başladım."

"İnsanlar benim yaşadıklarımdan , evde kalmanın temel önemde olduğunu öğrenmeli" diyen  Mattia  , şöyle devam etti:

"Ben çok şanslıydım çünkü tedavi görebildim. Ama şimdi hastalanırsanız sizi tedavi edecek doktor , personel ya da teçhizat bulamayabilirsiniz." 

Özel hayatın korunması ilkesi gereği soyismi açıklanmayan  Mattia  , şimdi tek isteğinin yakında doğmasını beklediği bebeğinin dünyaya geldiğini görmek olduğunu söyledi.

Süper bulaştırıcı

İtalya da  koronavirüs  ilk  kez  Ocak sonunda Roma da , Çinli bir turist çiftte görülmüştü. Ocak sonundan 20 Şubat a kadar ise virüsün ülkede yayıldığını gösteren bir bulgu ortaya çıkmamıştı.

Lombardia bölgesindeki Lodi kentine bağlı Codogno kasabasında yaşayan  Mattia  ise ülkede Çin ile bağlantısı keşfedilemeyen ilk vakaydı.

İlk başlarda  Mattia  ya virüsü , Çin den dönen bir arkadaşının ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =