Türk halkının , koronavirüs salgınına  karşı  kolonyaya hücum etmesi Fransız basınının ilgisini çekti. AFP , koronavirüsle mücadelede ‘Türklerin  gizli  silahının’  kolonya  olduğunu yazdı.

haber7
0

AFP haber ajansı , misafirperverliğin sembolü olarak görülen kolonyanın bir anda nasıl salgınla mücadelede ‘gizli silah’ haline geldiğini haberleştirdi. AFP , yüksek derecede alkol içerdiği için pek çok Türk’ün kolonyayla ellerini ve yüzlerini temiz tutmaya çalıştığını ve böylece virüse yakalanma riskini önlediklerine inandığını yazdı.

İlk resmi vakanın duyurulmasından önce pek çok mağazada kolonya kuyrukları oluştuğunu aktaran AFP , salgının yayılmasıyla artık pek çok yerde kolonya stoklarının tükendiğini belirtti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘kolonyanın el dezenfektanı olarak kullanılabileceği’ açıklamasının ardından kolonyaya talebin daha da arttığı kaydedildi.

ONLİNE SİPARİŞLER ASKIYA ALINDI

Türkiye’nin önde gelen  kolonya  üreticilerinden Eyüp Sabri Tuncer ile de görüşen AFP , firmanın geçen haftalarda on binlerce sipariş aldığını aktardı.

Firmanın genel müdür yardımcılarından Atilla Arıman , “Müşterilere sağlıklı bir teslimat yapabilmek için , online siparişleri askıya aldık” dedi.

"KOLONYA EN AZ YÜZDE 70  alkol  İÇERİYOR"

AFP ,  Türkiye  Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Profesör Bülent Ertuğrul’un ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =