Sağlık Bakanlığı Koronavirüs  Bilim   Kurulu  üyesi Prof. Dr.  Ahmet Demircan  , koronavirüse yakalanan bir kişinin iyileştikten sonra  tekrar  enfekte olabileceğini belirtti. Vakaların tek bir ilde ve bölgede yoğunlaşmadığını he

haber7
0

Sağlık Bakanlığı  Koronavirüs   Bilim   Kurulu  üyesi ve Gazi Üniversitesi Başhekimi ve Prof. Dr.  Ahmet Demircan   Koronavirüs  ile ilgili merak edilen sorulara cevap verdi.

EN BARİZ BELİRTİSİ YÜKSEK ATEŞ

Prof. Dr. Demircan , koronavirüsün belirtilerini , bulaşma yollarını , tedavisini ve tedavide kullanılan ilaçları anlattı. Demircan , koronavirüsün bariz belirtilerinden birinin yüksek ateş olduğunu ancak bu durumun bazen önce bazen de sonra çıktığını ayrıca boğaz ağrısı , geniz akıntısı ve kuru öksürük şeklindeki bulguların daha çok ön planda olduğunu söyledi. Demircan , karın ağrısı ishal gibi şikayetlerin ise daha geç ve az sayıda görüldüğünün altını çizdi.

Bazı hastalarda tat ve duyu kaybının da görülebildiğini vurgulayan Demircan , “Vakalarda çıktıkça görüyoruz. Bu yeni bir hastalık olduğu için tecrübeleniyoruz. Daha önce bilinen bir hastalık olmadığı için bunlarında eklendiği söyleniyor. Ama primer ve asıl bulgulardan değil. Şu durumda boğaz ağrısı ve kötü öksürük varsa veya buna temas ekliyoruz. Yurt dışından gelen biri var mı? Yurt dışından gelen biriyle temas var mı? Çünkü temaslının temaslısı da çıkmaya başladı. Bu bulgulardan 3’ü varsa o zaman şüpheleniyoruz” dedi.

NET BİR TEDAVİSİ VE ETKİLİ BİR ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 6 =