ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanlığı'nca 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 3 yıl önce atılan , Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek 2'nci  Havalimanı  , Rize-  Artvin  Havalimanı'nın yapım çalışmal

haber7
0

Rize nin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy de , Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı nca , 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 3 Nisan 2017 de , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Rize-Artvin  Havalimanı  için 266 hektarlık alanda 88 ,5 milyon ton taş kullanılacak. 350 kamyonla gece gündüz malzeme taşınan alanda , deniz dolgusuna devam ediliyor. Çalışmalarda kamyonların yanı sıra 2 hafriyat gemisi de kullanılıyor. Günlük 120 bin tona yakın dolgunun yapıldığı  Havalimanı  inşaatında , pist dolgu işlemi sürdürülüyor. Proje sahasına 3 kilometre uzaklıktaki Kanlımezra ve 7 kilometre uzaklıkta olan Tektaş taş ocaklarından kamyonlarla taşınan taşlar , bağlantı yolu ile denize dökülüyor.

Hafriyat gemilerine kamyonlarla doldurulan taşlar , açıkta 28 metre derinlikte denize boşaltılıyor. Mendireğin iç alanı yaklaşık 2 milyon metrekare  olacak  ve toplam 2 milyon 400 bin metrekarelik deniz dolgusu yapılacak. Yüzde 62 si tamamlanan projede , tarama ve dolgu imalatı süren pist , apron ve taksi yolu sahalarında önümüzdeki aylarda alt temel ve kaplama imalatlarına başlanması planlanıyor.

Yılda 3 milyon yolcu tarafından kullanılması beklenen Rize-Artvin  Havalimanı  nın altyapı çalışmaları , 1 milyar 78 milyon liraya mal olacak.

HEDEF 29 EKİM 2020

Havalimanı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 6 =