Tuzlu suyla  gargara  , ‘Türkler’e az bulaşır’ , kelle-paça söylemlerinin izolasyonda gecikmelere neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mehmet  Ceyhan  , “Uyarılardan taviz vermezsek hasar almadan atlatabiliriz&rdquo

haber7
0

Kovid-19 vaka sayısı artmaya devam ederken  Hacettepe  Enfeksiyon Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Mehmet  Ceyhan  , bugüne kadar ortaya çıkan tablo ile geleceğe dair önemli uyarılar yaptı. Salgının ortaya çıktığı ilk dönemlerde , bazı kişilerin halkı yanıltan , yanlış mesajlar vererek , korunma yöntemlerinin sekteye uğramasında etkili olduğunu dile getiren Prof. Dr.  Ceyhan  , “Tuzlu suyla gargara , ‘Türkler’e az bulaşır’ , ‘kelle-paça’ gibi söylemler ile vatandaşın aklını bulandırdılar. Bu söylemler nedeniyle bir hafta öncesine kadar ‘Bir şey olmaz’ rehavetine sürüklenen insanlar olduğunu gördük. Bu söylemler nedeniyle sosyal izolasyon önlemlerinde gecikme yaşandı” dedi.

Prof. Dr.  Ceyhan  ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;  

Tespit edilen her vakaya karşı 10 vakanın atlanması söz konusu. Bu durum her ülke için geçerli. Vaka sayısı belli noktaya geldiğinde İtalya örneğini yaşamanız kaçınılmaz olabiliyor. Bu nedenle vatandaş sosyal  izolasyon  ve hijyenden taviz vermeyecek , devlette mümkün olduğunca , milyonlarca insana test yapmak için kaynaklarını seferber etmeli.” 

HATAMIZ BU OLDU DEDİ EKLEDİ: SONUÇLARINA KATLANMAK ZORUNDASINIZ

“Hatamız , bilimsel dayanağı olmayan ‘Havalar ısınınca , nisan ayında virüs ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 8 =