İran  Cumhurbaşkanı  Hasan   Ruhani  , ABD'yi yeni tip corona virüsün (covid-19) hızla yayıldığı "bu ağır şartlarda" Tahran'a karşı yaptırımları şiddetlendirmekle suçladı.

haber7
0

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre ,  Ruhani  ile Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said , koronavirüsle mücadele ve ABD nin  Tahran  a yönelik yaptırımlarını ele aldıkları bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede  Ruhani  , tüm dünyayı ilgilendiren bir mesele halini alan koronavirüsle mücadele konusunda bütün ülkeler ile halklarının yan yana durması gerektiğini belirterek , "İnsanların hayatlarının korunması ve bu hastalığa karşı koymak için dünyada herkesin katılacağı ortak adımlar atılmasına ihtiyacımız var." ifadesini kullandı.

ABD nin ülkesine ilaç ve insani yardım gönderilmesini engellediğini , temel ihtiyaçların karşılanması için yapılması gereken bankacılık faaliyetlerine de izin vermediğini savunan  Ruhani  , şunları kaydetti:

"ABD , koronavirüsün yayıldığı bu ağır şartlarda  İran  a karşı yaptırımları şiddetlendiriyor. Bu durum , insani ilkelere ve Birleşmiş Milletler (BM) yasalarına aykırıdır. Dünya ülkeleri , ABD nin insanlığa karşı olan bu adımlarını kınamalı ve bu ülkeyi insan temelli BM yasalarına dönmeye davet etmelidir."

Ruhani ayrıca  İran  ile Tunus arasındaki ilişkilerin ve iş birliğinin gelişmesi için kendilerinin hiçbir kısıtlamasının olmadığını belirtti.

İran Cumhurbaşkanı , "Tunus , uluslararası kamuoyunun insanlık dışı ve zalimce yaptırımlara ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 1 =