İtalya   Dışişleri   Bakanı  Luigi Di Maio , İtalya’nın Türkiye’den satın aldığı ancak gümrükte  bloke  edildiği belirtilen  200  bin maskeyle ilgili anlaşmaya varıldığını açıkladı.

haber7
0

İtalya’da yayımlanan Corriere della Sera gazetesi , İtalya’da maskeye ihtiyaç duyan bazı hastanelerin tedarikçilerinin Türkiye’de bir şirkete  200  bin  maske  siparişi verdiğini ve karşılığında 670 bin Euro ödendiğini yazmıştı. Gazetenin 19 Mart tarihli haberine göre , üretimi yapılan maskeler 5 Mart’tan bu tarihe kadar Ankara’da gümrükte  bloke  edildi.

Gazete , Ankara’daki  İtalya  Büyükelçiliği’nin devreye girmesine ve gerekli izinlerin alınmasına rağmen “siyasi bir kararla” maskelerin yollanmadığını öne sürdü.

Corriere della Sera’ya göre ,  İtalya  Başbakanı Giuseppe Conte de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile geçen haftaki telefon görüşmesinde maskelerin önündeki blokajın kaldırılmasını istedi.

Ayda 100 milyon  maske  gerekiyor 

Bu haberin ardından  İtalya   Dışişleri   Bakanı  Luigi Di Maio dün yaptığı açıklamada , Türkiye’deki  200  bin maskenin önündeki blokajın kaldırıldığını duyurdu. Di Maio “Sorun çözüldü , yola devam ediyoruz” dedi.

İTALYA DAKİ ÖLÜMLERİN ÇOĞU NEDEN LOMBARDİA DA?

Di Maio aynı mesajında , Çek Cumhuriyeti’nde el koyulan 110 bin maskenin de yollanacağını belirtti. Çin Kızılhaçı’nın İtalya’ya gönderdiği maskeler , Çekya’da gümrüğe takılmıştı.

İtalya  Dışişleri  Bakanlığı’ndan yapılan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =