ABD  Savunma Bakanı Mark Esper , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının öngörüldüğü şekilde yayılmaya  devam  etmesi durumunda Amerikan ordusunun harbe hazırlık durumunun etkileneceğini bildirdi.

haber7
0

Esper , ülkedeki Kovid-19 salgını ve  ABD  ordusunun bu konudaki faaliyetlerine ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

Salgının Amerikan askerleri arasında da yayılmaya  devam  ettiği hatırlatılarak ordunun harbe hazırlık durumuna ilişkin sorulan bir soruya yanıt veren Esper , "Koronavirüsün askeri olarak harbe hazırlığımıza etki edeceğini görebiliyorum." yanıtını verdi.

Esper , bu konudaki başka bir soruya ise "Eğer bu pandemi , tahmin edildiği ölçü ve çerçeve ile  devam   ederse  , zaman içinde harbe hazırlık kabiliyetimize etki edecektir. Çünkü sonuçta birçok eğitim tatbikatının ölçülerini küçülttük. Tatbikatları askıya alınca bunun harbe hazırlık üzerinde etkisi olur. Ancak ulusal misyonlarımızı yerine getirme konusunda herhangi bir korkum yok." dedi. 

ABD ordusunda şu ana kadar 133 ü muvazzaf , 44 ü sivil , 35 i asker ailelerinin üyeleri , 31 i sözleşmeli personel olmak üzere toplam 243 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı.

Dün ,  ABD  Donanması ve Avrupa daki askerleri arasında yayılan salgından  Pentagon  a bağlı Savunma Güvenlik ve İşbirliği Ajansında çalışan sözleşmeli bir personel hayatını kaybetmişti.

- Ulusal Muhafızlar sıkıyönetim için değil 

Esper ,  Pentagon  un  ABD  Başkanı Donald Trump ın talimatıyla şu anda kadar 50 eyalette valiliklere lojistik destek sağlamak üzere 7 bin Ulusal Muhafız ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =