ABD   Dışişleri   Bakanı  Mike  Pompeo  ,  İran  lideri Ayetullah Ali Hamaney'in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka ve ölü sayıları da dahil birçok bilgiyi dünyadan sakladığını öne sürdü.

haber7
0

Pompeo , "Hamaney in Vuhan virüsü hakkında söylediği yalanlar , insanların hayatını tehlikeye atıyor" başlıklı yazılı bir açıklama yayımladı. 

Açıklamada Kovid-19 için "Vuhan virüsü" ifadesini kullanan  Pompeo  ,  Hamaney  in dünyadan saklamayı tercih ettiği gerçeklerden bazılarını duyuracaklarını kaydetti.  

İran ın özel hava yolu şirketi Mahan Air in , şubat ayında Tahran-Çin hattında en az 55 sefer yaptığını belirten  Pompeo  , en az 5 ülkedeki ilk Kovid-19 vakalarının  İran  kaynaklı olduğunu vurguladı. Pompeo ,  İran  ı milyonlarca insanın hayatını riske atmakla suçladı.

- "İran , ilk ölümü en az 9 gün boyunca inkar etti" 

Pompeo , "İran rejimi , kendi sağlık yetkililerinin sürekli uyarılarına kulak tıkadı ve ilk koronavirüs ölümünü en az 9 gün boyunca inkar etti.  İran  , virüs kaynaklı vaka ve ölüm sayılarına ilişkin kendi halkına ve dünyaya  yalan  söylemeyi sürdürüyor. Ne yazık ki gerçek rakamlar , rejimin açıkladığının çok üstünde." ifadelerine yer verdi. 

İran ın 2012 den bu yana 16 milyar doları yurt dışındaki terör kaynaklarına harcadığını savunan  Pompeo  , "İran rejimi , tıbbi kaynaklara harcanması gereken 1 milyar avrodan fazla parayı çaldı. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =