Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık , Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Şener , koronavirüse karşı alınması gereken &ou

haber7
0

Çin in Vuhan kentinde ortaya çıkan , kısa sürede dünyaya yayılan ve 15 binin üzerinde kişinin ölümüne yol açan koronovirüsün ,  Türkiye  de de her geçen gün vaka sayısı artarken yetkililer tedbir almaya , uzmanlar da uyarılarda bulunmaya devam ediyor. ÇOMÜ Sağlık , Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Şener de günlük hayatta koronavirüse karşı alınması gereken önlemleri anlattı. 

Koronavirüsün 1 metreden yakın temaslarda solunum yoluyla bulaştığını , 1 metreden uzak mesafelerde ise bilinçsiz bir şekilde önce ele oradan da ağza geçerek bulaştığını belirten Doç. Dr. Alper Şener , "Genel önlemler bakımından çarşı pazardan aldığımız sebze ve meyvede  dikkat  etmemiz gereken konular var. Çünkü virüs bunlar üzerinde saatlerce kalabilir. Bunları sadece sudan geçirmek yeterli. Ancak yüzeyi pürüzlü olan örneğin çilek , marul gibi herhangi bir virüsün yerleşebileceği ürünleri sirkeli ve tuzlu içinde bir süre bekletip , yıkamak gerekir. Ardından da bu sudan arındırmalıyız. Ancak sirke ve tuzlu suyu ağzımıza , burnumuza temas ettirmemeliyiz. Domates , elma , portakal , mandalina gibi ürünleri sadece suyla yıkamak yeterli" dedi.

EKMEĞİ KIZARTIN , ETİ 60 DERECE ÜZERİNDE PİŞİRİN

Yoğun ekmek tüketen bir toplum olduğumuzu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =