TBMM  Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden ekonomik düzenlemeler içeren  kanun  teklifine , koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında yeni maddeler ekleneceği öğrenildi.

haber7
0

TBMM Genel Kurulu nda , ekonomi alanında düzenlemeler içeren , Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında  kanun  Teklifi nin görüşmelerine yarın devam edilecek. Teklife ,  koronavirüs  ile mücadele kapsamında yeni maddelerin ekleneceği belirtildi. AK Parti nin , muhalefet partileriyle yaptığı görüşmeler sonunda ,  kanun  teklifine eklenecek maddeler arasında , kısa çalışma ödeneğine ilişkin düzenleme yer alacak. Buna göre İşsizlik Sigortası Kanunu’nda yapılacak değişiklikle çalışanlarda aranan prim gün ödeme süresinin 600 günden aşağıya çekilmesi öngörülüyor.

 

 

HUKUKİ ENGELLERİN KALDIRILMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

Yine teklife eklenecek madde ile karşılıksız ve sahte çekten hapis cezası alanlara 3 yılda borcunu ödeme imkanı verilecek. Borçlu tanınan sürede borcunu ödemezse hapis cezası yeniden gündeme gelecek. Çek sahibi , tutarın en az yüzde 10 unu hemen , kalanını 3 yıl içinde ödeyecek.

 

 

Kredi borcu yüzünden kara listeye giren kişi ve firmalar için de sicil affı nın teklife eklenmesi bekleniyor.  düzenleme  ile kara listeye girenlerin bankalardan kredi çekmelerinin önünü kesen hukuki engellerin kaldırılması öngörülüyor.

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =