Almanya'nın önemli ekonomi ve düşünce kuruluşlarından Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) Başkanı Clemens Fuest , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizinin 2020'de Almanya'ya , senaryolara bağlı olarak 255

haber7
0

Almanya nın önemli ekonomi ve düşünce kuruluşlarından Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) Başkanı Clemens Fuest , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizinin 2020 de  Almanya  ya , senaryolara bağlı olarak 255  milyar  avro ila  729   milyar  avro arasında mal olacağını bildirdi.

Fuest , yaptığı yazılı açıklamada , virüsün  Almanya  da 100 milyarlarca avroluk üretim kayıplarını tetikleyerek iş gücü piyasası ve devlet bütçesi üzerinde önemli bir yük oluşturacağını vurguladı.

Fuest , "Koronavirüsün maliyeti muhtemelen son on yıllarda  Almanya  da bilinen ekonomik krizlerden veya doğal afetlerden her şeyi aşacak. Senaryoya bağlı olarak ekonomik üretim 7 ,2 ila 20 ,6 puan arasında daralabilir. Bu 255 ila  729   milyar  avroya karşılık geliyor." ifadelerini kullandı.

Sağlık politikasında amacın , salgına karşı mücadeleden ödün vermeden ekonomik faaliyetlerin kısmi kapanışını kısaltmak olması gerektiğini vurgulayan Fuest , şunları kaydetti:

"Almanya da ekonomik faaliyetler 2 ay kısmi bir durma noktasına gelirse senaryoya bağlı olarak maliyetler 255 ila 495  milyar  avro arasında değişebilir. Bu durumda ekonomik üretim 7 ,2 ila 11 ,2 puan azalır. En iyi senaryoda , ekonomik üretimin 2 ay boyunca yüzde 59 ,6 ya düşeceği , üçüncü ayda yüzde 79 ,8 ile toparlanacağı ve son olarak dördüncü ayda yüzde 100 e ulaşacağı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 8 =