Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında yapılan Ilısu Barajı'nda biriken su miktarı 4 milyar metreküpe , su seviyesi 93  metreye  ulaştı

haber7
0

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden (DSİ) yapılan yazılı açıklamaya göre , Ilısu  barajı  ve Hidroelektrik Santrali nde (HES) enerji üretimine başlama hazırlıkları yapılıyor.

Ilısu  barajı  nda su tutma çalışmaları kontrollü şekilde devam ediyor. Geçen yılın ağustos ayı itibarıyla su tutulmaya başlanmasıyla baraj gölünde su seviyesi 93  metreye  , depolanan su miktarı da 4 milyar metreküpe ulaştı. 10 ,5 milyar metreküp suyun depolanacağı baraj tamamlandığında , ülke ekonomisine yıllık 2 ,5 milyar lira katkı sunacak.

Dicle Nehri üzerindeki en büyük hidroelektrik yatırımı olan Ilısu  barajı  ve  HES  Projesi , ülkenin en önemli projeleri arasında gösteriliyor.

Başta Diyarbakır , Batman , Mardin , Siirt ve Şırnak olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi nin tamamının kalkınmasına katkı sağlayacak Ilısu  barajı  , 1200 megavat kurulu gücü ve yılda üreteceği yaklaşık 4 ,12 milyar kilovatsaat enerji ile kurulu güç bakımından Atatürk , Karakaya ve Keban dan sonra ülkenin en büyük 4.  barajı  olacak.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 9 =