Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü , Türkiye’nin tahıl ambarı olarak bilinen ve ülkemiz sulanabilir arazilerinin yüzde 13’üne sahip olan  Konya   Kapalı  Havzası&rsquo

haber7
0

Konya  Kapalı   Havzası  yıllık ortalama yağış miktarı bakımından Türkiye ortalamasının altında olmasına rağmen , kullanılan  yeraltı  suyu bakımından Türkiye ortalamasının üstünde tüketimin yapıldığı bir havza konumunda bulunuyor.

Ülkemiz tarımı açısından önemli bir yere sahip olan  Konya  Ovası’nda yapılan tarımın sürdürülebilirliğinin sağlanması ve mevcut  yeraltı  sularının korunması büyük önem arz ediyor.

122 KUYU SENSÖRLERLE TAKİP EDİLİYOR

Bu bağlamda DSİ Genel Müdürlüğü ile KOP Bölge Kalkınma İdaresi (KOPBKİ) arasında 2016 yılında imzalanan protokol ile “Konya  Kapalı   Havzası   yeraltı  Suyu Potansiyeli ve Geleceğinin Araştırılması Projesi” hayata geçirilmişti.

Proje kapsamında  Konya   Kapalı  Havzasındaki DSİ’ye ait 122 adet  yeraltı  suyu gözlem kuyusuna , su seviyesini , sıcaklığını ve elektriksel iletkenliğini otomatik olarak ölçebilen ve ölçtüğü verileri GSM hattı üzerinden anlık olarak DSİ Genel Müdürlüğüne yollayabilen sensörler takıldı.

SİSTEM GEREKİRSE BAŞKA KUYULARA TAŞINABİLİYOR

Kuyuların üzerindeki betonarme kabinler içerisine yerleştirilen sistemlere dışarıdan müdahale önlendiği gibi gerekli olan enerji ise kabinler üzerine yerleştirilen güneş enerjisi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =