Diyanet’in milyonlarca insanın  sağlığını  tehlikeye atmamak adına cuma namazlarına ara verme ve vakit namazlarını evlerde kılma kararının çok yerinde olduğunu vurgulayan ilâhiyatçılar , önemli bir fıkıh kural

haber7
0

Yeni tip  koronavirüs  ile mücadele kapsamında  Diyanet  İşleri Başkanlığı’nın cami ve mescitlerde  Cemaatle   namaz  kılınmasına ara verilmesi kararına kanaat önderleri ve ilahiyatçılar tam destek verdi.

Salgın durumunda  Cemaatle   namaz  kılınıp kılınamayacağı konusunu aydınlatmak için Ashab-ı Kiram efendilerimizin yaşadığı olaylara bakılması gerektiğine dikkati çeken İsmailağa Fıkıh Heyeti ve Fetva Kurulu Başkanı Hüsamettin Vanlıoğlu , cuma namazı ile  Cemaatle   namaz  kılmanın terk edildiği iki olayı aktardı. Bu nakillerden birinin Hz. Abdullah b. Ömer’in yaşadığı olay olduğunu belirten Vanlıoğlu , “Çok soğuk bir gecede , Mekke yakınlarındaki Zacnan bölgesinde ezan okuyan İbni Ömer , sonrasında  ise  ‘Namazları bineklerinizde/konakladığınız yerlerde kılın’ diye ilan etti. Sonra bize dedi ki: Peygamberimiz seferde , çok soğuk veya yağmurlu gecelerde müezzine , ezan okumasını , akabinde ‘Namazları bineklerde kılın’ demesini emrederdi. Bu gibi olaylara bakıldığında olağanüstü hallerde  Cemaatle  kılınan namaza ve cuma namazına dahi ara verilebileceği anlaşılıyor. Bu gibi durumlarda bize düşen tedbirli olup Allah’a dua etmektir” diye konuştu.

NAMAZLARINIZI EVLERİNİZDE KILINIZ

Vanlıoğlu , cuma namazının terk edilmesine yönelik diğer bir hadiseyi de şu şekilde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =