Sağlık Bakanlığı tüm dünyada etkili olan ve binlerce insanın ölümüne neden olan Yeni Koronavirüs salgınına karşı tedbirleri artırıyor.

haber7
0

Bakanlık virüsün yayılımını önlemek amacıyla Bilim Kurulunun önerisiyle  test sayısını artırdı. Test yapılabilen labaratuvar sayısını genişleten Bakanlık şimdi de 15  dakika  gibi kısa bir sürede sonuç alınabilecek  tanı  kitlerini   uygulamaya  başladı.

 

 

Artık Yeni  Koronavirüs  tanısında , 60-90  dakika  içinde kapsamlı sonuç alınmasına olanak tanıyan yerli  tanı  kitinin yanı sıra 15 dakikada sonuç verebilen  hızlı   tanı   kiti  de kullanılacak.

 Bakan Koca açıklamıştı 

 

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca nın  TBMM de ,  hızlı  sonuç veren antijenden geliştirilmiş  tanı  kitinin Türkiye genelinde tüm illere dağıtılma kararı alındığını açıklamasının ardın Bakanlık harekete geçti. 

15  dakika  sonuç alınabilen  tanı   kiti  temin edilerek Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Viroloji Laboratuvarında tanıtıldı.

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Yasemin Coşkun , daha fazla kişiye test yapılarak izolasyonun sağlanabilmesi için  hızlı   tanı  kitinde ,  yerli  tanı  kitinde olduğu gibi ağız ya da burun mukozasından alınan sürüntü örneğinin incelendiğini belirtti.

Coşkun , başta acil servisler olmak üzere kolay ve  hızlı  bir kullanımı olan testin yaygın bir şekilde uygulanabileceğini söylerek güvenirliğinin de yüksek olduğunuza dikkat çekti.Coşkun daha sonra  hızlı   tanı  kitininin nasıl ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =