Türkiye'nin  bereketli  topraklarında yetişen; gıda , sağlık ve kozmetik alanlarında kullanılan defne , maviyemiş , kekik , keçiboynuzu , biberiye , kestane ve adaçayı gibi tıbbi ve aromatik bitkilerin ihracatı ekonomiye katkı

haber7
0

AA muhabirinin , Orman Genel Müdürlüğü (OGM) yetkililerinden aldığı bilgiye göre ,  Türkiye  , biyolojik çeşitlilik açısından tüm Avrupa nın sahip olduğu zenginliği tek başına bünyesinde barındırıyor.

Ormanlardan odun dışında  elde  edilen çeşitli bitkiler , ham ya da farklı kullanım alanlarına göre işlenerek iç piyasaya ve yurt dışına pazarlanıyor.

Söz konusu çeşitlilik içinde defne , maviyemiş , kekik , keçiboynuzu , kestane , biberiye ve adaçayı yurt dışı pazarında en yaygın bitki türleri arasında gösteriliyor.

Gıda , sağlık ve kozmetik alanında kullanılan söz konusu tıbbi ve aromatik bitkilerin ülke ekonomisine katkısı geçen yıl  160   milyon   dolar  oldu.

DEFNE , YAĞ , KOZMETİK VE KİMYA SANAYİSİNDE KULLANILABİLİYOR

Dünya defne ihtiyacının yüzde 90 ı  Türkiye  tarafından karşılanıyor.

 Türkiye de daha çok Akdeniz Bölgesi nde yetişen defnenin , gıda , parfümeri , ilaç ve kimya sanayisinde geniş kullanım alanı bulunuyor.

Ülke genelinde 152 bin 135 hektar alanda yetiştirilen defnenin üretimi yıllık 202 bin 493 tonu buluyor.

Defnenin , sabit yağ , kozmetik ve kimya sanayisinde işlenmiş ürünlerinin ihracatı yaklaşık 50  milyon  dolara ulaştı.

Meyvesi ve bitkisi açısından ülkemizde önemli bir üretim potansiyeline sahip ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =