Rusya'nın en büyük  petrol  şirketi Rosneft'in Başkanı İgor Seçin ,  petrol  İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve  OPEC  dışı bazı ham  petrol  üreticisi ülkeler arasındaki iş birliğinin a

haber7
0

Rusya nın  OPEC  anlaşmasından çekilme kararının arkasındaki isimlerden biri olarak gösterilen Seçin , Rus devlet kanalı Rossiya 24 e değerlendirmelerde bulundu.

OPEC’in üretim kısıntısına yönelik anlaşması nedeniyle ABD’nin  petrol  üretiminde dünya lideri haline geldiğini ifade eden Seçin , Bu daha önce olmamıştı. Fiyatlar düzelir ancak müşterilerinizi terk ettiğinizde bir daha asla geri dönemezsiniz. diye konuştu.

Üretim kısıntısına yönelik anlaşma sayesinde ABD’nin hızla Avrupa  petrol  piyasasına girdiğini savunan Seçin , Anlaşmanın olduğu dönem ABD’nin Hindistan pazarına  petrol  ihracatı 10 kat , Avrupa pazarına 6 kat arttı. Rusya’nın petrolde pazar payını koruması gerekiyor. ifadelerini kullandı.

Seçin , ABD’nin yaptırımları ve Kovid-19 salgını nedeniyle  OPEC  anlaşmasının anlamını yitirdiğini dile getirerek ,  OPEC  ile  OPEC  dışı bazı ham  petrol  üreticisi ülkeler arasındaki iş birliği artık anlamını yitirdi. Siyasi ve tüketim pazarının durumuna ilişkin nedenler artık daha anlamlı. değerlendirmesinde bulundu.

OPEC ve  OPEC  dışı bazı ham  petrol  üreticisi ülkelerin 6 Mart ta Avusturya nın başkenti Viyana da düzenledikleri toplantıda üretim kesintisi kararı alamaması  petrol  fiyatlarının son 4 yılın en düşük seviyesine gerilemesine yol ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =