Sigortalı çalışanların belirli bir hastalıktan dolayı çalışamayacak durumda olması , gebelik durumu ve iş kazası geçirmesi durumunda iş  göremezlik  ödeneği alıyor. Rapor  parası  SGK tarafından ödeniyor. Pek

haber7
0

Devlet tarafından çalışana belirli yasal haklar sağlanıyor. Korona virüs yüzünden işe gidemeyen veya başka sebeplerden dolayı çalışamayanlar iş göremezlik ödeneğinin detaylarını araştırıyor. Sigortalı çalışanların belirli bir hastalıktan dolayı çalışamayacak durumda olması , gebelik durumu ve iş kazası geçirmesi durumunda uzman doktor onaylı rapor alması gerekir. Çalışan kişi raporlu olduğu gün sayısı boyunca maaşını işveren yerine SGK dan alır. Peki  Corona  virüs  sebebiyle  iş göremezlik  raporu   alınır  mı?

Virüs sebebiyle uzaktan çalışma imkanı olanlar evlerinde çalışacak. Raporlu olanlar da çalışamadıkları günlerin parasını SGK’dan alacak. Asgari ücretli bir işçinin 14 günlük  parası  en az 785 en çok 5 bin 886 TL yapıyor.

İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ (RAPOR PARASI) NEDİR?

Sigortalı çalışanların belirli bir hastalıktan dolayı çalışmayacak durumda olması , gebelik durumu ve iş kazası geçirmesi durumunda uzman doktor onaylı rapor alması gerekir. Çalışan kişi raporlu olduğu gün sayısı boyunca maaşını işveren yerine SGK dan alır.

SGK tarafından yapılan bu çalışmaya iş göremezlik ödemesi denir. Ancak unutulmamalıdır ki; 2 günlük raporlarda iş yeri maaşta herhangi bir kesinti yapamaz. SGK da  iş göremezlik ödeneği  ödemez. İş göremezlik ödeneği ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =