dünyanın  en  hızlı  süper  bilgisayarı  Summit , koronavirüsü durdurabilecek 77 kimyasal belirledi. Bunun koronavirüs aşısı için önemli bir adım olabileceği belirtiliyor.

haber7
0

ABD nin Tennessee eyaletindeki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı ında , yapay zekayla çalışan bilgisayarla hangi ilaç bileşenlerinin virüsün hücreleri enfekte etmesini durdurabileceğini analiz etmek için binlerce simülasyon yapıldı.

Araştırmanın bulguları bilim dergisi ChemRxiv de yayımlandı.

ABD Enerji Bakanlığı için sivil amaçlı bilimsel araştırmalar için geliştirilen Summit , 200 petaflop işlem gücüne sahip. Yani saniyede 200 katrilyon hesaplama yapabilen bilgisayar , dünyanın en  hızlı  dizüstü bilgisayarından bir milyon kat daha güçlü.

Bu  bilgisayar  daha önce Alzheimer öncesinde hücrelerdeki değişimi belirlemiş , ağrı kesici bağımlılığına yol açan genleri analiz etmiş ve iklim simülasyonlarıyla aşırı hava koşullarını tahmin etmişti.

8.000 DEN FAZLA SİMÜLASYON Summit le yaplan araştırma kapsamında Micholas Smith adlı araştırmacı , Ocak ta yayımlanan bir çalışmanın sonuçlarını temel alarak bir koronavirüsün hücrelere tutunduğu dikensi çıkıntıların bir modelini geliştirdi.

Bu modelle viral proteindeki atom ve parçacıkların farklı bileşenlere nasıl tepki verdiği simüle edildi. Virüsün konak hücrelere yayılmasını önleyebileceği düşünülen bileşenlerle 8 bin den fazla simülasyon yapıldı.

Araştırma ekibinin bu ay yayımlanan başka bir ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =