İTÜ ARI Teknokent firması Money Shower ,  Kağıt   paraları  bakteri ve virüslerden arındırma amacıyla ATM'lere uygulanan  Kağıt  para dezenfeksiyon modülü geliştirdi.

haber7
0

Money Shower Kurucu Ortağı Furkan Eruçan , AA muhabirine yaptığı açıklamada ,  Kağıt  paraların bir ayda 150 farklı insanın eline değerek kirlendiğini belirterek , "Yapılan araştırmalara göre , Avrupa ülkelerindeki  Kağıt  paralar üzerinde ortalama 500 farklı çeşitten oluşan 26 bin bakteri bulunuyor. Türk  paraları  da aynı miktarlarda bakteri barındırıyor. Bu sayılar insanları hasta etmek için yeterli." dedi.

UVC ışığın tüm bakteri ve virüsleri yok ettiğini öğrenerek bir iş fikri geliştirmeye başladığını anlatan Eruçan , şirketin diğer kurucu ortağı Kübra Karakoç un mikrobiyoloji konusundaki desteğiyle birlikte UVC ışıktan verimli ve güçlü bir teknoloji geliştirmeyi başardıklarını , bu teknolojiyi  ATM  ler üzerinde test edip , patentlerini aldıklarını söyledi.

"KAĞIT PARALARI TOPLAYIP YAKMAK ÇÖZÜM DEĞİL"

Eruçan ,  Kağıt  paralar üzerinde bulunan mikroorganizmaların çeşitli hastalıklara sebep olduğunu , ancak günümüze kadar  Kağıt  paraların  dezenfekte  edilmesine yönelik herhangi bir çalışma yapılmadığını hatırlatarak , "Sadece büyük salgın hastalıkların ortaya çıktığı zamanlarda ülkeler  Kağıt   paraları  toplayıp banknot merkezlerinde yakıyor ve yeni paralar basıp piyasaya sürüyorlar." ifadelerini kullandı.

Koronavirüsle ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =