İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki , ocak ayından beri dünyanın dengesini alt üst eden koronavirüse rağmen sektörün daha fazla ihracat içi

haber7
0

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki , "Demir ve Demir Dışı Metaller sektörü şubat ayında gerçekleştirdiği  704   milyon  dolarlık ihracat ile genel ihracattan yüzde 4 ,8’lik pay aldı. Bu rakam , bir önceki yılın aynı aynına göre yüzde 5 ,53 oranında artış anlamına geliyor." ifadelerini kullandı.

Öztiryaki , yaptığı yazılı açıklamada dünyada yaşanan  koronavirüs  salgının etkilerine işaret ederek , şunları kaydetti:

"Ocak ayından beri dünyanın dengesini alt üst eden koronavirüsüne rağmen sektörümüz daha fazla ihracat için var gücüyle çalışıyor. Demir ve Demir Dışı Metaller sektörü şubat ayında gerçekleştirdiği  704   milyon  dolarlık ihracat ile genel ihracattan yüzde 4 ,8 lik pay aldı. Bu rakam , bir önceki yılın aynı aynına göre yüzde 5 ,53 oranında artış anlamına geliyor. Avrupa kıtasına gerçekleştirdiğimiz ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre düşüş kaydetse de yüzdesel bazda düşüşün az olması ilerisi için umut verici.

Rakamsal anlamda en fazla  ihracatı  Avrupa ülkelerine gerçekleştiriyoruz. Irak , Polonya ve İsrail e ihracatımızda ise ciddi anlamda bir tırmanış var. Rakamlar da bunu gösteriyor. 2020 tüm dünya ve tüm sektörler için virüs yılı olacak gibi görünüyor ancak bizler Türkiye nin toplam ihracatına daha fazla katkı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 6 =