Araştırmacılar koronavirüse karşı aşı çalışmalarının yanı sıra sıtma , hepatit gibi başka hastalıkların  tedavisinde  etkili olan ilaç ya da maddeleri de test ediyor. Ebola ile mücadele kapsamında geliştirilen ila&c

haber7
0

Koronavirüse (Kovid-19) karşı dünya genelinde önlemler alınırken , yüzün üzerinde ülkede görülen salgına karşı ilaç ya da aşı arayışı da sürüyor.

Uzmanlar şu sıralar özellikle başka hastalıklar için kullanılan ilaç ya maddelerin koronavirüse karşı etkili olup olmayacağını araştırıyor.

İKİ  hasta  TEDAVİYE YANIT VERDİ

O ilaçlardan biri olan "Remdesivir"  İtalya  da koronavirüse yakalanan 79 yaşındaki bir hastada denendi ve hastanın tedaviye  yanıt  verdiği açıklandı.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre; 10 yıl önce Ebola ile mücadele kapsamında geliştirilen ilaç ile tedavi edilen adı açıklanmayan  hasta  12 gün sonra taburcu edildi.

Aynı habere göre ABD de  Koronavirüs  testleri pozitif çıkan ve durumu kritik seviyeye gelen bir kadın  hasta  da "Remdesivir" tedavisine  yanıt  verdi.

MERS E KARŞI ETKİLİ OLMUŞTU

İlk olarak Ebola ile mücadele için geliştirilen "Remdesivir" klinik incelemelerinde iyi bir sonuç vermemiş , 2012 yılında ise bir başka  Koronavirüs  enfeksiyonu olan MERS e karşı etkili olduğu görülmüştü.

YÜZDE 80 LİK KESİM TEDAVİYE İHTİYAÇ DUYMUYOR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =