Benzin türlerine  etanol  harmanlanması zorunluluğunun askıya alınmasıyla 84 milyon litre ile Türkiye'nin en büyük üreticisi Konya Şeker , bu kapasitesinin tamamını koronavirüs ile mücadelede kullanılan dezenf

haber7
0

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk , AA muhabirine yaptığı açıklamada , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele için ülkelerin etanol ihtiyacının arttığını söyledi.

Bu yüzden ülkelerin  etanol  bulmakta zorlandığını dile getiren Konuk , şöyle konuştu:

"Son günlerde kolonya ve dezenfektan ürünlere yoğun talep olduğu için fiyatlarda dalgalanmalar yaşandı. Bazı yerlerde kolonya bulunamadığına dair haberler geldi. Ancak milletimiz de kozmetik ve kimya sanayicilerimiz de kolonya imalatçılarımız da müsterih olsun. İhtiyaca yetecek kadar etil alkolümüz yani etanolümüz var. Normal zamanlara göre kolonyaya ve dezenfektan ürünlerine olan talep 10-15 kat artsa bile etil alkol  arzında   sıkıntı  yaşanmaz."

"Türkiye nin  etanol  ihtiyacının yüzde 56 sını karşılıyoruz"

Konuk , etanolde herhangi bir arz sıkıntısının olmadığını belirterek , şöyle devam etti:

"Konya Şeker olarak 2012 yılından bu yana Türkiye nin  etanol  ihtiyacının yüzde 56 sını karşılıyoruz. Yıllık 84 milyon litre  etanol  yani etil alkol üretiyoruz. Rafineri ve dağıtıcı lisansı sahiplerinin benzin türlerine yüzde 3  etanol  harmanlama zorunluluğunun 3 ay askıya alınmasıyla bu üretimimizin tamamını dezenfektan ve kolonya için ayırdık. Bunun yanında kozmetik ve kimya sanayisinin ihtiyacı da sorunsuz karşılanacak."

Son zamanlarda ani talep ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =