Macaristan  Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto , "Brüksel , Türkiye'nin isteğini , endişelerini ve isteklerini ciddiye almadığı sürece Türkiye-Yunanistan sınırındaki baskının azalması beklenmiyor" ded

haber7
0

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı  Peter Szijjarto  , Avrupa Birliği nin (AB) bir an önce  Türkiye  ile anlaşarak sığınmacı krizini çözmesi gerektiğini söyledi.

Szijjarto , düzenlediği basın toplantısında , Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile enerji güvenliği ve sığınmacı konusunu telefonda görüştüklerini aktardı.

AB ve  Türkiye  arasında yeni bir  anlaşma  imzalanmadığı sürece AB ye yönelen sığınmacı akınını  Türkiye  nin durdurmasının beklenmeyeceğini belirten Szijjarto , "AB ve  Türkiye  arasında yeni  anlaşma  imzalanmalı." dedi.

Szijjarto ,  Türkiye  nin sadece geçen yıl 455 bin sığınmacının geçişini engellediğine dikkati çekerek , "Brüksel ,  Türkiye  nin isteğini , endişelerini ve isteklerini ciddiye almadığı sürece Türkiye-Yunanistan sınırındaki baskının azalması beklenmiyor. Yunanların sınırı ne kadar tutabileceğini kim bilir? ifadelerini kullandı.

Türkiye ye yönelik sığınmacı baskısının arttığına işaret eden Szijjarto , 1 ,5 milyon sığınmacının Suriye den  Türkiye  ye yola çıkabileceğini vurguladı.

"Brüksel in ,  Türkiye  ile gerçeklik temelinde müzakere etme vakti geldi"

Daha önce yapılan  anlaşma  kapsamında AB nin  Türkiye  ye 6 milyar avro verilmesi sözünü anımsatan Szijjarto , ama ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =