Soslu yemekler , deniz ürünleri , tatlılar , acılar… Dünya ülkelerinden en farklı lezzetler Yasin Esirgenç’in sunumuyla her Cumartesi saat 15:20’de ‘’Dünyanın Tadı’’ programı il

haber7
0

Yasin Esirgenç’in sunduğu  Dünyanın Tadı  farklı kültürler ve lezzetlerle evlere konuk oluyor. Farklı lezzetlerin ekrana taşındığı  Dünyanın Tadı  bu hafta Bolu’nun meşhur lezzetlerini keşfetmeye devam ediyor.

Yasin Esirgenç’in sunumuyla ekrana gelen  Dünyanın Tadı  , dünyanın seçkin mutfaklarından farklı yemekleri ve sofra kültürlerini izleyicilerle buluşturuyor.  Dünyanın Tadı  bu hafta Bolu’daki lezzet avını sürdürüyor.  Dünyanın Tadı  ekibi ilk olarak Akkayalar travertenlerine gitti. Burada keşli cevizli erişte yapımına eşlik eden  Yasin Esirgenç  tereyağının kokusunu alınca çok heyecanlandı.  Dünyanın Tadı  ekibi daha sonra göl manzarası eşliğinde çoban kavurma yaptı. Çoban kavurmanın tadına bakan Esirgenç , izleyicileri için püf noktalarını ustasından öğrendi. Abant’a gelenlerin Abant alası yemeden dönmediklerini duyan  Yasin Esirgenç  soluğu ustasının yanında aldı. Alabalığın sırtına masaj yapılıp kılçığından ayrıldığını duyan  Yasin Esirgenç  şaşkınlığını gizleyemedi.

Bunca yemeğin üzerine bir de tatlı yemek isteyen  Dünyanın Tadı  ekibi , Orta Asya’dan Türk kültürüne taşınan  Uğut  tatlısının tarihini öğrendi. Yapımı oldukça zahmetli olan ve buğday çiminden yapılan tatlının yapımını öğrenen Esirgenç , içinde hiç şeker olmayan tatlıyı denediğinde kendinden geçti.

Soslu yemekler , deniz ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =