Kuran-ı Kerim'de her sure , dönemin koşullarına ve ihtiyacına göre sosyal hayatın daha adaletli işlemesi , Allah'ın emir ve yasakları doğrultusunda yaşanması için gönderilmiştir.  Nisa   Suresi  de kadınların sosyal

haber7
0

Nisa  Suresi  , 176 ayetten oluşan , kadın ve aile hakkında  dini bilgiler  sunan suresidir. Kuran-ı Kerim’de 4. Sure olan  Nisa   Suresi  indirilen 98. Suredir. İslam’a göre evliliği , Müslüman kadın ve erkeklerin nasıl davranması gerektiğini uzun uzun tüm detaylarıyla anlatmaktadır. Anne ve baba hakkı , miras bölüşülmesi , kadın – erkek ilişkileri ve Müslümanların günlük hayatta karşılaşabilecekleri tüm sosyal ilişkilerde nasıl adaletli olması gerektiğini aktarılmaktadır. 

 

Surede Allah kullarının nasıl davranması gerektiği anlatılırken günahtan ve haramdan uzak durmasını nasihat etmektedir. Allah’ın birliği ve yüceliğine vurgu yaparken , Allah’ın merhameti ve affediciliğinden de bahsedilmektedir. Günahlardan uzak durmaya çalışan herkesi , Allah mükafatlandırdığı şereflendireceği anlatmaktadır. Allah (c.c) indirmiş olduğu her surede ne anlatırsa anlatsın , cehennem azabına değinmiş olsa dahi merhameti ve affediciliğine de değinerek kullarına karşı bağışlayıcı olduğunu nakletmektedir. 

Nisa , kelime  anlamı  olarak kadınlar demektir. Bundan dolayı toplumda kadınların ne şekilde yer alacağı ve nasıl örtünmesi gerektiği anlatıldığı için , kadınlara rehber olması açısından çok kıymetli bir suredir. 

  NİSA SURESİ FAZİLETLERİ

Allah’ın gönderdiği her sure ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =