Gayrimenkul sektörü temsilcileri , 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirme oranının  Yüzde  80'den  Yüzde  90'a çıkarılmasının özellikle ilk evini alacaklar için önemli olduğunu , alt ve

haber7
0

Sektör temsilcileri , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında konutta kredilendirilebilir miktarın yüzde 90 a çıkarılmasına ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. 

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkan Yardımcısı Ahmet Erkurtoğlu , yılın ilk 2 ayında  konut  satışlarının çok iyi olduğunu , ocak ve şubatta 100 bin adedin üzerine çıktığını söyledi.

Yüksek satış rakamlarının en önemli nedeninin düşük faiz olduğunu vurgulayan Erkurtoğlu , ertelenen alım talebinin harekete geçmesi nedeniyle stokun azalmaya başladığını , özellikle 500 bin liranın altındaki konutlarda hareketliliğin yüksek olduğunu söyledi.

Erkurtoğlu , peşinatı bulunmayan alıcılar için yüksek  kredi  çekmenin önemine işaret ederek , "500 bin liranın altındaki konutların kredilendirilmesinde miktarın yüzde 80 den yüzde 90 a çıkarılması ve asgari peşinatın yüzde 10 a düşürülmesi ,  konut  alıcıları için bir fırsat oluşturmaktadır." dedi.

Bunun , daha çok alt gelir grubundaki kişilerin  konut  alımı için atılan bir adım olduğunu vurgulayan Erkurtoğlu , söz konusu değişikliğin , özellikle İstanbul daki ikinci el konutları ve Anadolu daki  konut  hareketliliğini olumlu etkileyeceğini söyledi.

- "İLK EVİNİ ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =