yumurta  Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon , Türkiye'de vatandaşların ihtiyacı olan yumurtayı fazlasıyla üretme kapasitesinin bulunduğunu belirterek , "81 milyon insanımız günlük 100 mi

haber7
0

Afyon , AA muhabirine , birçok ülkede yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgını ile Türkiye nin de mücadele yürüttüğünü hatırlattı. 

Bu süreçte  yumurta  üreticilerinin gelişmeleri dikkatli ve temkinli bir şekilde takip ettiğini vurgulayan Afyon , üreticilerin yurt dışı bağlantılarını revize ettiklerini söyledi.

Afyon , Kovid-19 un en çok etkilendiği ülkelerden biri olan İran üzerinden transit geçişleri askıya aldıklarını ifade ederek , bu süreçte uygulamaya konulan tedbirlerden sektörün daha az etkilenmesi için çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Tedbirler dolayısıyla  yumurta  fiyatlarının üreticiler açısından zarar seviyesine inmesinden dolayı ticari ömrü dolan tavukları kesime gönderdikleri bilgisini veren Afyon , "Zararın boyutunu ve süresini kestiremediğimiz için önümüzdeki birkaç aylık sürede kestireceğimiz hayvanlarımızı da programa aldık. Bizim üretimimiz halkımızın günde en az 1  yumurta  yemesine hesaplıdır. Vatandaşlarımızın ihtiyacı olabilecek yumurtayı fazlasıyla üretebilme kapasitemiz var. 81 milyon insanımız günlük 100 milyon  yumurta  tüketse bile biz tedarikini ve lojistiğini aksatmayız. Yumurtada stok yapılmasına  gerek  yok." diye konuştu.

Zarar gerekçesiyle daha fazla tavuk kesime gönderilmezse  yumurta  fiyatlarının yükselmeyeceğine dikkati çeken Afyon , şu değerlendirmede ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 5 =