Avrupa'da 3 bine yakın ölüm ve 30 binden fazla vaka ile virüsün merkez üssü olan İtalya'ya  Avrupa  Birliği ülkeleri  sırtını  döndü. Sağlık sistemi çöküşün eşiğine gelen

haber7
0

Koronavirüsün merkez üssü konumuna gelen ve ölüm oranının Çin i geçtiği  İtalya  , AB ülkelerinden destek alamadı.  Avrupa  Birliği üyeleri koronavirüsle mücadele eden komşuların yalnız bıraktı.

SADECE ÇİN DEN YANIT GELDİ

Vaka sayısının her geçen gün arttığı , yeterli ekipman ve personel kapasitesine sahip olmayan ülke dostlarından yardım istedi. Ancak yardım çağrısına tek yanıt Çin den geldi. Çin den  İtalya  ya 31 tonluk tıbbi malzeme yardımı ve bir sağlık ekibi geldi.

ALMANYA VE FRANSA MALZEMELERİ KENDİNE SAKLADI

Avrupa kriz masasından yardım isteyen ve acil tıbbi malzeme talebinde bulunan  İtalya  ya hiçbir AB ülkesi yanıt vermedi. Almanya , kendi sınırları içerisinde oluşabilecek problemleri göz önünde bulundurarak tıbbi maske ve koruyucu ekipmanların ihracatını yasakladı. Berlin daha sonra ihracat yasaklarını gevşetse de Avusturya  İtalya  dan gelenlere sınırları kapattı.

Almanya ve Fransa ihracat sınırlamasına giderken Çin den 20 bin koruyucu giysi ve 50 bin test yola çıkmıştı.

İtalya’nın  Avrupa  Birliği (AB) Büyükelçisi Maurizio Massari , Amerikan Politico dergisi için kaleme aldığı makalede , ülkesinin Avrupa’nın yardımına duyduğu ihtiyacı vurgularken yaptıkları çağrılara yanıt alamamaktan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 3 =