Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan ve Alamatı'da , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını  nedeniyle   karantina   uygulaması  başladı.

haber7
0

Nur Sultan ve Almatı kentlerinde , koronavirüs vakalarının hızla artmasının ardından virüsün diğer şehirlere yayılmasını önlemek amacıyla ilan edilen  karantina  rejimi bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Karantina  uygulaması  kapsamında şehir sakinlerinin hareketi ve araçların şehre giriş çıkışlarına kısıtlama getirildi.

Marketler ve eczaneler dışında tüm alışveriş merkezleri ve pazarların faaliyetlerinin askıya alındığı Nur Sultan ve Almatı da , devlet ve özel kurumların personelinin yüzde 70 i evden mesai yapacak.

Karantina sürecinin sağlanması için şehirlerin girişlerinde oluşturulan güvenlik kontrol noktalarına termal kameralar yerleştirildi , asker ve polisler konuşlandırıldı.

Nur Sultan da alışveriş merkezleri ve sokakların boş kaldığı gözlemlendi. 

Nur Sultan Valiliği , vatandaşların şehir içi hareketlerine sınırlama getirilmeyeceğini bildirdi ancak özel ihtiyaç olmadan evden dışarı çıkılmamasını tavsiye etti. 

Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanlığı ,  karantina   nedeniyle  22 Mart tan itibaren şehirlere tüm ulaşım araçlarıyla yolcu taşımacılığının askıya alınacağını duyurdu.

Transit yolcuların şehirlere girmeden çevre yollardan geçeceği aktarıldı.

Kazakistan da toplam vaka sayısı 37 ye ulaştı. Hastaların 19 u Almatı da kalanı da Nur Sultan daki hastanelerde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 2 =