Türkiye'nin Çin'de ortaya çıkan Koronavirüs (kovid-19) salgınında aldığı tedbirler ve vatandaşlarını salgının merkezi olan Çin'den kurtarması dünyaya örnek oldu. Türkiye'nin bu

haber7
0

Koronavirüs salgınının başlangıcından itibaren teyakkuza geçen Türkiye , hem salgının ülkemize sıçramasını engellemek hem de salgından ciddi oranda etkilenen ülkelerdeki vatandaşlarını güvence altına almak için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bir yandan da  yardım  çağrısında bulunan ülkelere yoğun destek verildi. Şu ana kadar 26 ülke salgına karşı Türkiye den destek talebinde bulundu.

 

UZMAN DESTEĞİ İSTİYORLAR

Bu taleplerin çoğunluğu , tıbbi malzeme , maske , tanı kiti , dezenfektan gibi ürünler ile uzmanlık desteğini kapsıyor. Bugüne kadar birçok ülkenin talepleri karşılandı. Son olarak İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , hayatını kaybedenler için başsağlığı dileklerini iletti , koronavirüsle mücadelede ortak hareket ve iş birliği imkanlarını görüştü.

ÇİN İN YANINDAYDIK

Türkiye , virüs salgınının ilk günlerinden itibaren Çin e de  yardım  eli uzattı. TİKA aracılığıyla Çin e tıbbi malzeme desteğinde bulunuldu. Çin e ilk etapta bin adet biyolojik tehlike tulumu , 93 bin 500 adet koruyucu filtreli maske , bin adet tek kullanımlık koruyucu kıyafet , Türk Hava Kuvvetlerine ait Koca Yusuf kargo uçağıyla ulaştırıldı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =