İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla koronavirüs tedbirleri kapsamında onbinlerce mekân geçici olarak kapatıldı. Bu mekânlarda çalışanlar ise ay sonunda ücret alıp alamayacaklarını merak ediyor.

haber7
0

Koronavirüs tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de hem insan sağlığını hem de ekonomiyi ciddi şekilde etkilemeye başladı. Öncelikle  Koronavirüs  işletmeleri üretimi , istihdamı çok olumsuz şekilde etkilemeye başladı. Birçok şirket üretim yapamıyor , ürettiğini satacak ortamlara ulaşamıyor. Belli sektörler haricinde istihdamda da ciddi bir daralma olduğunu gözlemliyoruz.

 

 

-İş yerlerinin  tatil  edilme süresi bir haftayı aşarsa işçiler bakımından durum ne olur?

Koronavirüs , pandemi olarak adlandırdığımız salgın niteliğine dönüşmüş durumda. Dünya sağlık örgütü , koronavirüsü için pandemi salgın hastalık teşhisinde bulundu. Belli sektörler haricinde herkesin evinde bulunması , karantina gibi bir takım önlemler olabiliyor. Diyelim ki böyle bir karar alındı. İş verenlerin 1 hafta süreyle yarım ücret ödeme yükümlülüğü var. İşçi işe gidemiyor , işveren de çalıştıramıyor , zorlayıcı bir neden var. Zorlayıcı nedenden dolayı iş kanununa göre işverenin işçiye bir hafta süreyle çalışmamasına rağmen yarım ücret ödeme yükümlülüğü var.  Ama bir hafta süre geçtikten sonra işverenin ücret ödeme yükümlülüğü ortadan kalkar. Bu süre sona erinceye kadar ücret ödemez ve iş sözleşmesi askıda olur. Bu süre bittikten sonra da yeniden çalışmaya başladığında ücret ve işverenin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 3 =