Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırma 2019'da , ayrımcı grupların sayısının azalmasına karşın ,  beyaz   milliyetçi  grupların sayısında artış olduğunu ortaya koydu.

haber7
0

Güney Yoksulluk Hukuku Merkezi (SPLC) isimli kar amacı gütmeyen kuruluş tarafından hazırlanan 2019 yılı raporunda , "beyaz milliyetçi  nefret  grubu" sayısı geçen yıl , 2018 yılına göre yüzde 55 artarak 155 e çıktı.

SPLC sözcüsü  Lecia Brooks  , yaptığı basın açıklamasında , "Beyaz milliyetçi hareketlerin artması demokrasimize karşı artan bir tehdittir" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald  Trump  ve yönetiminin 2016’dan bu yana yürüttüğü başkanlık kampanyasının aşırı sağcı  nefret  gruplarını ve  beyaz  milliyetçiliği teşvik ettiğini iddia eden Brooks , Nefretin bu ülkede hala büyük bir sorun olduğunu gösteren başka göstergeler var" dedi.

Müslüman Karşıtı Bağnazlık kurumunun özel danışmanı  Madihha Ahussain  de , "Mart 2019’da , Yeni Zelanda da en az 50 Müslümanın ibadet halindeyken öldürülmesi ve olayın canlı olarak sosyal medyadan yayınlanması internetin  nefret  söylemi için aracı kılınmasına net bir örnektir" değerlendirmesinde bulundu.

SPLC raporu , göçmen karşıtı grupların da 2019 yılında , 2018 yılına göre yüzde 18 arttığını ortaya koydu.

Kovid-19  nefret  söylemini tetikliyor

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasına paralel olarak , çoğu Asyalılara yönelik saldırılarda da artış ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =