Suudi   Arabistan  yönetimi ,  petrol  fiyatlarının düşmesi nedeniyle 2020 bütçesinde 13 ,3 milyar dolar küçülme kararı aldı.

haber7
0

Suudi  Arabistan  Maliye Bakanı Muahmmed el-Cedan yaptığı açıklamada , 2020 bütçe giderlerinde 50 milyar riyallik (13 ,3 milyar dolar) bir kesintiye gidileceğini , bunun toplam giderler içinde yüzde 5 ten az bir kısma tekabül ettiğini söyledi. Cedan , söz konusu kararın , yeni tip corona virüs (Covid-19) kaynaklı ekonomik kriz , küresel ekonomik büyümedeki keskin düşüş ve bunun  petrol  piyasaları üzerindeki olumsuz etkileri neticesinde alındığını kaydetti. Suudi  Arabistan  2020 bütçesinde giderler 272 milyar dolar , gelirler ise 222 milyar dolar olarak belirlenmişti. Çin de ortaya çıkan ve dünyaya hızla yayılan Covid-19 salgını nedeniyle ekonomik büyüme beklentileri ve  petrol  tüketimi zayıflamaya devam ediyor. Önceki gün  Suudi   Arabistan  Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman , ülkesinin birkaç ay içinde  petrol  ihracatını günlük 10 milyon varilin üzerine çıkaracağını bildirmiş , bu gelişme fiyatlardaki aşağı yönlü hareketlenmeyi desteklemişti.

.yedigundem-title { font-size:20px !important;border-top: solid 1px rgba display: block; padding-top: 20px; margin-bottom: 12px; } GÜNÜN ÖNEMLİ ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =