Koronavirüs nedeniyle Çin-Avrupa  uçuş  trafiği şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 61 azaldı. En fazla  uçuş  trafiğine sahip 50  Havaalanı  arasında  İstanbul   Havaalanı   günlük   540  u&ccedi

haber7
0

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatının (EUROCONTROL) raporundan yaptığı derlemeye göre ,  Avrupa  şebekesindeki uçuş trafiği bu dönemde yıllık bazda ise yüzde 2 ,6 geriledi.

Şubatta Çin ile  Avrupa  arasındaki karşılıklı uçuşlar yüzde 61 azalırken , günlük bazda 98 adet daha az uçuş gerçekleştirildi. Hong Kong ile yapılan karşılıklı uçuşlarda yüzde 19 ,9 , İran ile karşılıklı uçuşlarda da yüzde 16 ,4 azalış yaşandı.

Çin ile yapılan uçuşlardan etkilenen ülkeler değerlendirildiğinde , en fazla düşüş yüzde 19 ile Almanya da görüldü. Bu ülkeyi yüzde 15 ile İngiltere , yüzde 14 ile Fransa ve yüzde 11 ile İtalya izledi.

Karşılıklı uçuşların şubatta arttığı ülkeler yüzde 0 ,6 ile ABD , yüzde 1 ,5 ile Rusya , yüzde 1 ile Birleşik Arap Emirlikleri , yüzde 14 ile Mısır , yüzde 5 ,6 ile Katar oldu.

İÇ HAT UÇUŞLARINDA ORTADOĞU VE ÇİN ÖN PLANDA

Türkiye de açısından bakıldığında iç hat uçuşlarının yanı sıra Ortadoğu ve Çin ile yapılan uçuşlardaki azalma dikkati çekti.

En fazla uçuş trafiğine sahip 50  Havaalanı  arasında  İstanbul   Havaalanı  günlük  540  uçuşla 6 ncı ,  İstanbul  Sabiha Gökçen  Havaalanı  ise günlük 296 uçuşla 15 inci sırada yer aldı.

En çok uçuş gerçekleştiren 50 hava yolu şirketi içinde Türk ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 2 =