Tüm dünyayı etkisi altına alan corona  virüsü  salgını yurt dışına ihracat yapan  yumurta  üreticisini etkiledi. Çorum Ticaret Borsası Başkanı Naki Özkubat , virüs salgınının etkilerinin devam edeceği tak

haber7
0

2019-2020 yıllarının tavukçuluk sektörü açısından zor bir yıl olduğunu dikkat çeken Ticaret Borsası Başkanı  Naki Özkubat  , 2019 yılı Nisan ayında Irak kapısının kapmasıyla sektörde başlayan krizin korona virüsüyle birlikte daha da ağırlaştığını vurguladı.

Tavukçuluk sektörünün zor günler geçirdiğini , sektörde yaşanan sorunlarla ilgili geçtiğimiz ay Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli  başkanlığında bir toplantı yaptıklarını anlatan Özkubat , “Burada bir sunum yaptık. Tavukçuluk sektöründe olağanüstü durum ilan edilip , kuş gribi salgınında yapılan çalışmaların aynen uygulanmasını istiyoruz. Bu destekler belirli yaş üstü hayvanların kesimi , itlafı ve itilafa devlet desteğinin verilmesi. Ayrıca banka kredilerinin vadelerinin uzatılması. Faizsiz olarak bir yıl ertelenmesi. Bununla birlikte bu kredilerden daha sonraki aşamalarda ofisimizin üretecimize sunmuş olduğu 3 ay vadeli mısır tedarikinin bu süreçte geri dönüşümü ve ödenmesinin mümkün olmadığı için bunun 6 ila en az 1 yıl banka teminatıyla üretecimize verilmesinin sağlanması sektör açısından faydalı olacaktır” dedi. Tavukçuluk sektöründe üretim kapasitelerinin düştüğünü dile getiren Özkubat , bu durum devam ettiği taktirde  yumurta  sektöründe krizler yaşanacağını tahmin ettiklerini belirtti.

“HAYVAN ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =