ABD  yönetimi 1 trilyon dolarlık koronavirüsle mücadele kapsamında her bir vatandaşına  1000  dolarlık çek yollamaya hazırlanıyor.  ABD  Hazine Bakanı Mnuchin eğer çabuk harekete geçmezlerse ABD'de işsizliğin

haber7
0

Dünyanın farklı ülkelerinde hükümetler  koronavirüs  salgıına karşı ekonomik tedbirleri açıklarken artık gözler dünyanın en büyük ekonomisi ABD ye çevrilmiş durumda.  ABD  Başkanı Donald Trump ve  ABD  Hazine Bakanı Steven Mnuchin , salgının ekonomik etkilerini hafifletmeye yönelik çok önemli bir ekonomik teşvik planının bugün Senato ya sunulacağını duyurdu.

Söz konusu ekonomik paket 1 trilyon dolarlık büyüklükte olacak. Bunun 250 milyar dolarının doğrudan vatandaşlara nakit olarak verilmesi bekleniyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Mnuchin "Amerikalıların nakde ihtiyacı var ve Başkan onlara hemen nakit vermek istiyor...Yani 2 hafta içinde. Tüm Amerikalılara acil çek yollamayı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. 

ABD basını söz konusu çeklerin miktarının kişi başı  1000   dolar  olacağını bildirdi. Ancak şu an için bu nakit desteğinin koşulları hakkında çok fazla detay bilinmiyor.  Destek paketi kapsamında bunun yanında başta havacılık olmak üzere zordaki sektörlere mali kaynak sağlanması bekleniyor. Büyük ihtimalle geçici bir süre için bazı şirketlerin vergiden muaf tutulması da yüksek bir ihtimal.

YÜZDE 20 YE ÇIKAR

ABD Senatosu nun karşı karşıya kalınan tehlikenin boyutu sebebiyle çok fazla uzatmadan destek paketini onaylaması bekliyor. Yine  ABD  basını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =