İran'da Hicri Şemsi takvime göre yılın son  Çarşamba  gecesi olarak bilinen "Çarşamba Suri"  kutlamalarında  patlayıcı maddeler nedeniyle 3 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

haber7
0

İran’da kullanılan Hicri Şemsi takviminde yılın son çarşamba gecesi olarak bilinen Çarşamba  Suri  kutlamaları İranlı yetkililerin tüm uyarılarına rağmen kutlandı.  İran  da Hicri Şemsi takvime göre yılın son Çarşamba gecesi olarak bilinen "Çarşamba Suri" kutlamalarında patlayıcı maddeler nedeniyle 3 kişinin  hayatını  kaybettiği açıklandı.  İran  Acil Yardım Kurumu Sözcüsü Mücteba Halidi Sağlık Bakanlığı nın tavsiyelerini ciddiye almayan ve evde kalmayan vatandaşlardan şikayet ederek ,”Ne yazık ki tüm uyarılara rağmen bazı yurttaşlarımız için yılın son Çarşamba gecesi kazalarına tanıklık ettik” dedi.

Halidi yılın son Çarşamba gecesinin 3 kişinin ölümüyle sonuçlandığını söyleyerek , ”Dün geceden bu yana toplam bin 101  kişi  yaralandı. Bunlardan 982’sinin ayakta tedavileri yapıldı. Ama ne yazık ki 166  kişi  patlayıcı maddeler yüzünden uzuvlarını  kaybetti  ve 416 kişinin de gözleri zarar gördü” açıklamasında bulundu. İran da her yıl 21 Mart Nevruz Bayramı öncesi yılın son çarşamba gecesi "Çarşamba Suri" kutlamaları ile anılmakta. Çarşamba  Suri   kutlamalarında  gençler yakılan ateşlerin üzerinden atlarken , havai fişekler atılıyor ve maytaplar yakılıyor. Bu kutlamalar her yıl  İran  da pek çok kişinin ölümüne ya da yaralanmasına neden oluyor. Ülkede geçen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =