NOBEL ödüllü bilim insanı Prof. Dr.  Aziz  Sancar'ın doğduğu ve doktorluk yaptığı sırada yaşadığı Mardin'in Savur ilçesindeki  evi  müzeye dönüştürülüyor.

haber7
0

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr.  Aziz   Sancar  ın doğup , büyüdüğü ve bilim insanı olma fikrinin oluştuğu ev müzeye dönüştürülüyor. Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescillenen  Sancar  ın evi Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi nin desteğiyle müzeye dönüştürme çalışmaları devam ediyor. 3 katlı 36 odalı tarihi konağın sıva , boya , kapı , pençe doğramalarının tadilatı , gereken yerlerin yenilenmesi , mekanların elektrik ve sıhhi tesisat aksamlarının onarılması , tavan ve zemin döşemesinin yenilenmesi , çatı yalıtımı için gerekli çalışmalar yapılıyor.

Müze tamamlandığında Prof. Dr.  Aziz   Sancar  a ait oda çalışma odası olarak tasarlanıp , günümüze kadar yer aldığı bilimsel çalışmalar , çalıştaylar , Nobel ödülü görsel olarak sergilenecek. Ana odaların birinde ödül almasını sağlayan hücrelerin hasar gören DNA ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğu haritalandıran araştırmalar ve 2015 yılında Nobel ödülünü almasını sağlayan çalışmaların süreciyle ilgili görseller dijital olarak izlenebilecek.

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman , gençlere rol model olan bilim insanı Prof. Dr.  Aziz   Sancar  ın hatırasını yaşatmak için tarihi konağı müzeye dönüştüreceklerini söyledi. Restorasyon çalışmaların devam ettiğini anlatan Yaman , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =