İran'nın en saygın eğitim kurumlarından Şerif Teknik Üniversitesi'nde görev yapan bilim insanlarınca hazırlanan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) raporunda , "karantina uygulanmaması ve insanların virüsle müc

haber7
0

Ülkenin en saygın eğitim kurumlarından Şerif Teknik Üniversitesi nde Prof. Dr.  Ali Naki Meşayihi  başkanlığındaki akademisyenlerden oluşan bilim heyetince hazırlanan rapor , "Tinn" haber sitesinde yayınlandı. 

Raporda , koronavirüsün  İran  daki olası etkilerine ilişkin 3 senaryo ileri sürüldü.

"KARANTİNA UYGULANIRSA ÖLÜ SAYISI 12 BİN"

İlk ve en iyi senaryo "karantinanın tam anlamıyla uygulanması ve halkın , virüsten korunmak için açıklanan talimatlara harfiyen uyulması halinde" yaşanacakları anlatıyor. 

İnsanların yüzde 80 oranında birbirlerinden izole edildiği bu senaryoya göre , salgının zirvede olacağı nisan ayının ilk günleri için  vaka  sayısı 120 bin , ölü sayısı ise 12 bin civarında öngörülüyor. 

"EKSİK  KARANTİNA  ÖLÜ SAYISI 110 BİN"

Ancak karantina uygulamasının eksik yapılması ve insanların temas seviyesinin yüzde 50 lerde olması durumunu içeren 2 nci senaryoya göre ise salgının zirvede seyredeceği nisan ayı sonları için  vaka  sayısının 300 bin , ölü sayısının da 110 bin civarında olması bekleniyor.

"KARANTİNA UYGULANMAZSA ÖLÜ SAYISI 3 ,5 MİLYON"

En kötüsü olan 3 üncü senaryoda ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 9 =